AŞIRI TERLEME (HİPERHİDROZ)

Aşırı Terleme Tedavisi

Aşırı terlemenin nedeni terlemeyi ayarlayan sempatik sistemdeki ayar bozukluğudur. Sempatik Sistem aşırı duyarlı ve fazla çalışmaktadır. Bu durum toplumumuzda 100 kişiden 1-2 kişide görülür.

El ve ayak terlemesi genellikle çocukluk döneminde, koltuk altı ve yüz terlemesi ise ergenlik döneminde başlar. Genellikle genetik olarak görülür. Her mevsimde görülür, ancak yazın daha belirgindir.

Terlemede Botoks Tedavisi

Aşırı Terleme Tedavisi

Günümüzde aşırı terlemenin tedavisinde botoks yaygın olarak kullanılmaktadır. Sıklıkla koltuk altı bölgesi için uygulanır. Avuç içi ve ayaklarda da tercih edilir. Botoks ile, ter bezleri ile onları çalıştıran sinir uçları arasındaki bağlantı zayıflatılır. Böylece ter bezlerinin aşırı çalışması önlenmiş olur.

Terleme botoksu sayesinde k Botoks tedavisi, deriye enjeksiyon yöntemi ile yapılır. Ortalama seans süresi 15-20dk arasındadır. Botoks etkisi ortalama olarak 6-8 ay sürer. İlerleyen uygulamalarda senede 1 defa yaptırmak bile yeterli olacaktır. işi, hem sosyal yaşantısında rahat edecek hem de terleme yüzünden oluşan kötü görüntü ve hatta kokudan kurtulacaktır.

Aşırı Terleme Tedavisi