Merak Ettikleriniz

  1-Lazer epilasyon nedir?
  Lazer epilasyon kılların rengini veren melanin adlı maddeyle lazer ışınının etkileşmesi sonucunda kıl üretimini gerçekleştiren kıl kökü tahrip edilerek, kıl üretmesi engelleyen bir yöntemdir.

  2-Lazer Epilasyon Zararlı mıdır?
  Şu ana kadar klinik bir çalışmaya rastlanmamıştır.Lazerin dalga boyu,cilde zarar vermeden geçerek kıl köküne ulaşır.Bu ışık herhangi bir artık bırakmaz. Dalga boyu itibariyle yalnızca kıl köküne kadar ulaşabilir. iç organlara inmesi mümkün değildir.

  3- Lazer Epilasyonda Kaç Seansta Sonuç Alınır?
  Lazer epilasyonda bayanlarda ortalama 6-8,erkeklerde 8-10 seans gerekir. Yüz bölgesi için en az 10-12 seans gerekir. Seans sayısı kişiden kişiye 1-2 seans farklılık gösterebilir.

  4- Lazer Epilasyonun Hamileliğe Etkisi Var mıdır?
  Lazer epilasyonun bilinen bir zararı mevcut olmamakla birlikte, olası bir sağlık sorunu oluşmaması açısından hamile iken uygulama yapılmaması gerekmektedir. Bununla birlikte lazer epilasyon yaptırmak hamile kalmaya engel değildir.

  5- Lazer Epilasyon Ağrılı bir Yöntem midir?
  IPL acılı bir yöntemdir. Alexandrite lazerde soğuk hava üflemesi sayesinde acı minimum hissedilir. Aynı şekilde Diode lazerde de buzlu başlık sayesinde acı minimum hissedilir.

  6- Lazer Epilasyonda Hangi Sistem Doğrudur?
  Kalın kıl beyaz ten için alexandrite lazer en uygun cihazdır. İnce kıllar ve ayva tüyleri için ise ten rengi ayırt etmeksizin Diode(diod-diyod-diyot) lazer epilasyon yöntemi uygundur.

  7-Lazer Epilasyon Öncesi ve Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?
  Lazer epilasyonu işlemi öncesinde 3-4 hafta cımbız,ağda v.s den uzak durulmalıdır. Ayrıca güneşlenilmemeli ve bronzlaşılmamalıdır. Lazer epilasyon sonrasında ise, güneşe 3-4 gün çıkmamalı ve yine 3-4 gün kese yapılmamalıdır. 1 hafta sonra işlem yapılan bölgelere kese yapılmalıdır.

  8- Lazer Epilasyon Sonuçları Kalıcı mıdır?
  Hormonal bir durum söz konusu olmadığı takdirde lazer epilasyon sonuçları kalıcıdır. Hamilelik ile tüylerin bir kısmı yeniden çıkabilir.

  9- Lazer Epilasyonda Seans Aralıkları Nasıldır?
  Vücutta 45 günde bir, yüz bölgesinde ayda bir kez seans yapılır.

  10- Yazın lazer Epilasyon Yapılır mı?
  Alexandrite lazer epilasyon güneşe maruz olan bölgelerde yazın uygulanmaz. Diode lazer epilasyon çok bronzlaşılmadığı sürece yazın da uygulanabilir.

  11- Lazer Epilasyondan Sonra Uygulama Bölgesine Su Değdirmek Sakıncalı mıdır?
  Lazer epilasyondan sonra 12 saat süreyle sıcak su ile temas edilmez. Soğuk suyun zararı yoktur.

  12- Lazer Epilasyon Kaç Yaşından İtibaren Uygulanır?
  Menstruasyon(adet)dönemine girdikten bir yıl sonra lazer epilayon uygulanabilir.Ama tercih 16 yaşın altında olmamalıdır.

  13-Lazer Epilasyon Neden Birden Fazla Seans Gerektirir?
  Lazer epilasyon tüylerin aktif döneminde etkilidir. Pasif ve dinlenme evresindeki kıllar lazerden etkilenmez. İnsan vücudunda herhangi bir zamanda %15-20 arasında aktif kıl bulunmaktadır. Dolayısıyla her seansta var olan kıllar üzerinden %15-20 gibi bir sonuç hedeflenir. Böylece, en iyi sonuç için ortalama 6-8 seans lazer epilasyon gereklidir.

  14-Lazer Epilasyon Erkeklere Uygulanabilir mi?
  Erkekler de kadınlar gibi lazer epilasyon yaptırabilir. Erkeklerde özellikle sırt, göğüs,bacak,kol,sakal üstü,ense gibi bölgeler tercih edilmektedir.

  15-Lazer Epilasyon ile Erkeklerde Kıllar Seyreltilebilir mi?
  Lazer epilasyon uygulaması ile her seansta %15-20 seyrelme mümkündür. Yeterli bir seyrelme 3-4 seans lazer epilasyon yeterlidir.tamamen sonuç almak için erkeklerde en az 8-10 seans lazer epilasyon gereklidir.

  16-Kimlere Lazer Epilasyon Uygulanmaz?
  Gebelik durumunda,enfeksiyonlu bölgelerde,bronz tende,beyaz,sarı,kızıl ve çok ince tüylerde,sivilce tedavisi görenlere kısmen(ancak doktor izniyle),kanser hastalarında,kalp pili olanlarda,vitiligo,sedef hastalarında lazer epilasyon uygulanmaz.

  17-Lazer Epilasyon Kanser Yapar mı?
  Lazer epilasyon sırasında radyasyon ve kimyasal maddeye maruz kalınmaz.Kanserojen etkisi yoktur.

  18-Ben ve Lekeli Bölgelere Lazer Epilasyon Yapılabilir mi?
  Ben üzerine lazer epilasyon uygulanmaz,ben kapatılarak diğer bölgelere uygulanır.Lekeli bölgelerde frekans düşürülerek uygulama yapılır.

  19-Lazer Epilasyonun Varise Zararı Var mı?
  Lazer Epilasyonun varise hiçbir zararı yoktur.

  20-Lazer Epilasyon Sonrasında Kızarıklık Oluşur mu?
  Lazer epilasyon işlemi sonrası derde kızarıklık ve kıl köklerinde ödem oluşabilir.Bu etki 1-2 saat içinde kaybolur.

  21-Lazer Epilasyon Seansı Ne Kadar Sürer?
  Koltuk altı lazer epilasyon seansı ortalama 5dk,özel bölge seansı ortalama 10dk, bacak seansı ortalama 30-60dk arası sürer.

  22-İğneli Epilasyon Nedir?
  İstenmeyen tüylerin iğneli epilasyon cihazına bağlı bir iğne ile kıl köküne girip elektrik akımı vererek kıl kökünü kurutma işlemidir. İğneli epilasyon en eski epilasyon yöntemlerinden biridir. İğneli epilasyon ağrılı ve acılı bir yöntemdir. Genelikle alexandrite ve diode lazer epilasyonun görmediği sarı ve ince tüyleri, aklaşmış kılları yok etmek için kullanılan bir yöntemdir.

  » Şişmanlık nedir? Nasıl önlenir?

  Beden yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının normal değerlerin üzerine çıkması sonucu boya göre ağırlığın arzu edilen seviyenin üstüne olmasıdır. Bir hastalık olarak kabul edilen şişmanlık, bir çok hastalığın gidişini olumsuz etkilemekte ve bazı hastalıklara zemin hazırlmaktadır. Bunlardan bazıları kalp hastalıkları, diyabet, kanser, gut, böbrek, ve pankreas hastalıkları, safra taşları, karaciğer yağlanması gibi sıralabiliriz. Ülkemizde yetişkin erkek nüfusun % 26.4’ü hafif, % 7.6’sı ileri derecede, yetişkin bayanlarda ise, % 38.5’i hafif % 25.6’sı ağır şişmandır. Şişmanlık kent nüfusunda köylerden daha yüksektir.

  Şişmanlığın önlenmesi için en önemli nokta küçük yaştan itibaren doğru beslenme alışkanlıklarının oturtulmasıdır.Günümüzde şişmanlığın önlenmesinde bir çok yöntem uygulanmasına karşın diyetisyen ve doktor kontrolünde uygulanan diyet programları haricindeki diğer yönteler, ilaç veya özellikle dergi ve gazetelerde yer alan diyetler her insana sağlık açısından uygun olmayabilir. Bilinçsiz ve sağlıksız şekilde uygulanan programların kişilerde değişik sağlık problemlerine hatta ölümlere dahi yol açtığı gözlemlenmiştir.Bu yüzden kilo vermek isteyen kişiler bu işi muhakkak bir sağlık ekibi gözetmenliğinde yapmalıdırlar.

 • » » Şişmanlık ölçütleri nedir? Kimlere şişman denir?

  Şişmanlık nedir? Nasıl önlenir? Şişmanlık ölçütleri; yaşa, boya, BMH dediğimiz vücudun dinlenir haldeyken harcadığı enerjiye, kişinin sağlık durumuna, kullanılan ilaçlara, kişinin yaşantısındaki değişik evrelere(özellikle bayanlarda; menapoz, doğum) göre belirlenebilir. Bu belirlemeyi de konu üzerinde uzman olarak çalışan sağlık ekibinin yapması kişiye en doğru bilgiyi verebilir.

  Vücut Kitle İndeksi şişmanlık değerlendirilmesinde yaygın olarak kullanılan parametrelerden birisidir. Vücut Kitle İndeksine göre sınıflandırmalar aşağıdaki gibidir.

  Sınıflama *BKI
  Toplu(hafifşişman) 25-29.9
  Şişman 30-34.9
  Sağlık açısından önemli 35-44.9
  Aşırı Şişma 45-49.9
  Süper Şişman 50+
 • Normal Değer : 20-25 aralığı kabul edilmektedir.
 • *BKI: (= Ağırlık / boy m2)
 • » » Zayıflama programlarının genel prensipleri nelerdir?

  Doktor tarafından şişmanlığa neden olan yaşam alışkanlıkları, vücut metobolizma özellikleri, çeşitli hastalıklar tespit edilmelidir. Şişmanlığa neden olan bir soruntespit edilirse, önce bununun düzeltilmesi veya tedavi edilmesi ve ardından kişinin dengeli ve sağlıklı beslenme kuralları çerçevesinde ihtiyacı olan gıda bileşenlerinin tümünü içeren yeniden beslenme programalarının oluşturulması gerekmektedir. Kilo almaya yönelik bir hastalık çıkmadığı sürece, elde edilen sonuçların korunabilmesi, doğru olan beslenme alışkanlıklarının ömür boyu sürdürülmesine bağlıdır.